A gyalogls egszsgmegrz hatsa
A rendszeres napi sta nem csupn a testnket tartja fiatalon, de az id elrehaladtval egyre lassul agyi ramkreink mkdsre is jtkony hatssal van – lltja egy nemrg megjelent tanulmny.
Korunk embere testi s szellemi tunyasg llapotban l. Tisztban vagyunk azzal, hogy szellemnk bersge sszefgg testnk lnksgvel, de mivel a lustasg eri a fotelhez lncolnak, inkbb magunkhoz vesznk nmi egszsgrombol lnkt szert, ahelyett, hogy friss oxignhez juttatnnk szomjas sejtjeinket.

A rendszeres gyalogls elnyei:
-
Cskkenti a testslyt, az anyagcserre, a testslykontrollra is kedvez hatst gyakorol.
-
Jtkony hatssal van a szv- s keringsi rendszerre: a szv tiszta izom, s minden, ami a vrramlst fokozza, segt karbantartani az izomszvetet.
-
Segt a vrnyoms cskkentsben, megakadlyozza az als vgtagokban a vr pangst.
-
Szervezetnk egsze meghllja a gyaloglst, immunrendszernk megersdik, testnk ellenllbb lesz a klnfle betegsgekkel szemben.
-
Kslelteti, illetve megelzheti a 2-es tpus cukorbetegsg kialakulst a tlslyosaknl, illetve akiknl a cukoranyagcsere zavarainak kezdeti tnetei mr jelentkeztek.
-
Segt elkerlni az zleti problmkat, fleg a trdzlet esetben, gy a korral elrehalad mozgsszervi panaszok is megelzhetk.
-
Csontritkuls ellen is vdhet, mert azokat a csontokat is ersti, melyekhez az izmok kapcsoldnak.
-
Pszichikai problmk ellen is kivl, a mozgs hatsra ugyanis gynevezett boldogsghormon (endorphin) szabadul fel szervezetnkben.
-
Minimalizlja a vrben lv stressz hormonok szintjt, ezltal kiegyenslyozottabbakk vlunk.
-
A szellemi teljestkpessgnket is pozitvan befolysolja, mivel az agyunk tbb friss oxignhez jut, a gondolataink tisztbbakk vlnak, memrink javul.
Nhny j tancs:
Fektessnk be egy pr igazi tra cipbe vagy bakancsba. A lestraplt cip rosszat tesz a lbfejnek, a trdnek, a derknak s a htnak. Rossz cipben nem lehet sokig gyalogolni. A fent emltett jtkony hatsok rendszeres napi 20-30 perc gyalogls esetn vrhatk el, s nem mellzik az egszsges tkezst!
|